Jedním ze členů této cesty byl i pan Josef Voborník, autor a provozovatel webových stránek VIDEOPODLAHY.CZ, kde naleznete mnoho zajímavých, inspirativních ale i technických článků o podlahách, přípravě podkladů, materiálech a mnoha dalších tématech. Na základě této návštěvy napsal pan Voborník velmi zajímavý článek o korku, který si můžete nyní přečíst i na našich stránkách.

Loupání kůry sken str.94.jpg

Mapa kork.hájů sken str.34.jpg

Skladování kůry sken str.127.jpg

... jak roste a jak se sklízí aneb korkové podlahy = zdraví a více pohodlí pro vaše tělo a domov.


Přiblížím vám něco málo o materiálu, který mám moc rád pro jeho jedinečné vlastnosti a vůbec to, jak se získává a co vše se z něho dá vyrábět. Řeč bude o KORKU – korkových dubech, které rostou v alejích převážně na jihu Portugalska.

Roku 1870 byla založena rodinná firma AMORIM, která začala ve velkém sázet korkové stromy a zpracovávat korkovou kůru pro různé účely. Zprvu to byli převážně korkové zátky do láhví od vína a později, s výzkumem a přibývajícími technologiemi, se korek dostal až na Mars.

Firmu Amorim dnes vede již čtvrtá generace potomků zakladatele pana Amorima, podle kterého se firma jmenuje. Hlavní sídlo a továrny jsou v Portugalsku.

Základní surovinou pro výrobu je korková kůra, která se získává loupáním korkového dubu. Korkový dub – Quercus Suber se rozkládá na ploše 2,1mil hektarů. Je to v Portugalsku národní strom, a jak se o něj starat je zakotveno přímo v ústavě. Pokud takový strom vyroste na soukromém pozemku, je třeba s ním nakládat podle přísných pravidel. Ani uschlý strom se nemůže jen tak pokácet, je na to potřeba zvláštní povolení.

Existují 2 druhy korkového dubu. Na jednom je kvalita kůry s každou sklizní lepší a lepší a na tom druhém je kvalita kůry stále stejná, tak zvaně panenská. Ta se na výrobu kvalitních zátek nehodí, ale zpracovává se na korkovou drť.

Jako každý strom i korkový dub pohlcuje kysličník uhličitý, ale mnohonásobně více než jiné stromy. Jak to dokáže? Pokaždé, když se sloupne korková kůra, chce se strom rychleji zacelit a tím nastartuje mechanizmus, který začne pracovat na plné obrátky, a pohlcuje ve velkém množství  kysličník uhličitý.

Jen pro představu, korkové duby dokáží spotřebovat množství kysličníku uhličitého, které vyprodukuje 9,5mil aut. Na korkových hájích je přímo závislých přes 200 druhů živočichů, kteří tam žijí. Korkové duby mají speciální kořenový systém, který zabraňuje tvoření a rozšiřování Sahary.

Korkové duby se pravidelné sází, a tak se rozšiřují korkové háje. První loupání korkové kůry je po 25 letech růstu. V té době dosahuje obvod stromu kolem 70cm a kůře se říká panenská a je silná 3cm. Její kvalita ale není dostatečná pro výrobu zátek a tak se rozemele a používá se jako drť na lisování desek. Po sloupání kůry strom nastartuje obranné látky, začne spotřebovávat kysličník uhličitý a kůra opět doroste.  Druhé loupání kůry se dělá po dalších devíti letech. Kůra má sice už 5cm, ale je ještě poměrně řídká a tak je její osud stejný jako u prvního loupání. Ještě se nedá použít na výrobu korkových zátek. To třetí sklizeň korkové kůry už bývá kvalitní. Kůra je hustá, pevná a přitom lehká. Sklízí se 15krát až 25krát za život stromu. Korkové duby se dožívají běžně více jak 200 let. Jsou ale i stromy 300 let staré a  firma Amorim vlastní i 450 let starý strom. Loupání kůry z tohoto stromu je velkou událostí a vyrobí se z ní zátky do těch nejdražších vín na světě.

Možná vás překvapí, že korek má v 1cm3 až 40 miliónu vzduchových buněk, ano slyšíte dobře, není to překlep, 60% korku tedy tvoří vzduch. Korek je antivibrační, akustický, antistatický, antialergický, velice tichý a neskutečně pružný materiál.

Korek jako zátku ve vínech zná asi každý. Jen korkových zátek se ročně vyrobí 4,5 miliardy.Korek se dá ale použít i pro mnoho dalších výrobků: korkové prostírání, korkové podlahy, ale i korkové boty, kabelky, kravaty, čepice, deštníky atd.

Aby se zjistilo, kde všude lze korek využít, investuje firma Amorim 7,5mil eur ročně do výzkumu a vývoje. Proto můžeme korek najít ve vrtulích větrných elektráren, NASA ho používá v raketoplánu na špici, protože když prochází atmosférou, odolá velmi vysokým teplotám, je i vzadu u raketových trysek, kde je při startu vysoký žár. Toto všechno korek zvládne. Testují ho i na MARSU. Korek můžeme ale najít i v mostních dilatacích, surfových prknech, na fasádách domů ale především v podlahách.

Já osobně mám korkové podlahy rád a stojím si zatím, že neexistuje žádná lepší podlaha, co se vlastností týče. A moje tři děti, které si na korkové podlaze spokojeně hráli a stále hrají, to jen dokazují. Korková podlaha nám do našeho domova přináší více ticha, oproti laminátové podlaze až o 53% dB. Korek má totiž velice dobré akustické vlastnosti.

Díky těmto podlahám máme doma také více tepla, korek totiž pomalu přenáší energii. Když se korku dotknete chodidlem, dlaní nebo si na něj lehnete, zůstane dlouho teplý. Teplo se z něj neztrácí a pocit tepla je znatelný ihned. V místnosti, kde jsou korkové podlahy, zůstává teplo mnohem déle, protože neodchází do betonu, dlažby nebo do materiálu, který teplo nedrží.

Podlahové topení a korková podlaha - ANO nebojte se toho. Korek je dobrý izolant – proto se déle nahřívá, ale díky tomu v něm vydrží teplo mnohem déle i po vypnutí podlahového topení. A budete překvapeni, že se díky této podlaze šetří i náklady na vytápění.

Korkové podlahy nám poskytují také více pohodlí pro naše tělo a klouby obzvláště. Korková podlaha v pokojíčku, kde si hrají děti je super a v kuchyni, kde kolem kuchyňské linky stále chodí manželka, je korek neocenitelný. Dlažba v kuchyni může vypadat dobře, ale jak jsem v úvodu psal, mám rád korek pro jeho jedinečné vlastnosti, které nemá žádná jiná podlaha. Když něco náhodou při vaření spadne, tak se to většinou nerozbije a to, ani pokud jde o hrnek z keramiky. Podlaha se nepoškodí, i když na ní upadne poklice nebo hrnec, třeba když děti vyndávají nádobí z myčky.

Na závěr asi takto: korkové podlahy jsou příjemné i pro bosé nohy, jsou teplé, absorbují hluk, jsou voděodolné, vhodné pro alergiky. Při chůzi po korku máte pocit příjemné měkké odolné podlahy a tepla. A pro ty, kteří se před pokládkou podlahy do svého domova zajímají o vliv materiálu na zdraví, korek neobsahuje žádné ftaláty. Zdravější a příjemnější podlahu v jednom budete hledat jen těžko. Korkové podlahy = zdraví a více pohodlí pro vaše tělo a domov.

Nebojte se použít materiál z korku, pokud vám podlahu položí někdo, kdo má s pokládkou korkových podlah zkušenosti, jakákoliv další podlaha, kterou budete chtít, bude pak už jen korková. Prostě si jí zamilujete pro její nezaměnitelné vlastnosti.

Korkové podlahy Wicanders do ČR dováží firma Likor. Pokládku korkové podlahy zajistí, a nebo Vám doporučí podlahářskou firmu, která je ve vašem okolí nejblíže a má s korkovými podlahami zkušenosti. Ne každý pokládku sám zvládne. Není to pro kutily, věřte mi, tedy pokud se bavíme o masivní korkové podlaze, která se musí lepit na velmi rovný a hladký podklad. Něco jiného je hotová podlaha na HDF desce se zámky, tu už zvládne položit šikovnější kutil, pokud má bezvadně nachystaný podklad.

Novinkou na trhu je Hydrocork - vinylová podlaha se zámkovým spojem a korkovou voděodolnou vrstvou.

logo videopodlahy.jpg